top of page
Szukaj

Twoja maszyna do szycia – vademecum wyboru

  • Justine i Wójcik i Spółka
  • 17 paź 2016
  • 7 minut(y) czytania

Czas na nowe rozdanie. Przede mną czas pełen wyzwań, nauki i praktyki. Otóż postanowiłam nauczyć się szyć. W mojej głowie zrodził się plan połączenia tego co obecnie robię z wykorzystaniem sztuki krawiectwa (tak, wiem… dla laika to zbyt mocno powiedziane, ale „krawiectwo” i ‘sztuka” brzmią tak ładnie;) Traf chciał, że trafiłam na fantastyczny sklep, fantastycznych właścicieli, którzy nie tylko przeprowadzili mnie przez techniczne aspekty używania maszyny, ale przede wszystkim doskonale i fachowo doradzili. Na moją prośbę stworzyli obszerny poradnik dla wszystkich osób które chcą szyć, lub poszukują dla siebie odpowiedniego sprzętu. Zachęcam Was do zapoznania się z 1 częścią kompendium przygotowanego przez Wójcik i Spółka. Będzie przystępnie, fachowo i ciekawie.

Zapraszam do lektury :)

Jaką maszynę kupić?

„Co zrobić by nie przepłacić ale żeby maszyna była trwała, niezawodna i łatwa w codziennej obsłudze?” Tak naprawdę z takim pytaniem zwraca się do nas każdy, kto planuje zakup maszyny lub jej zmianę na model bogatszy w ciekawe funkcje. Żeby ułatwić nieco sprawę wyboru klientom szukającym odpowiedzi w internecie na wszelkich forach, blogach i stronach poświęconym krawiectwu, postaram się udzielić kilku wskazówek. Opowiem: na co zwrócić uwagę, co może się przydać i bez jakiej funkcji można się obejść.

Najpierw może sklasyfikujemy cel naszych zakupów... Ogólnie rzecz biorąc, maszyny do szycia dzielimy ze względu na rodzaj sterowania oraz rodzaj chwytacza. Można też rozróżnić domowe (wieloczynnościowe) i przemysłowe (specjalistyczne przeznaczone do sprecyzowanego działania). Oczywiście skupię się na maszynach domowych – wieloczynnościowych, bo to te będą odpowiednie dla zdecydowanej większości użytkowników.

Zaczniemy od podziału maszyn w zależności od rodzaju chwytacza, czyli elementu do którego wkładamy bębenek z nicią spodnią. Chwytacz jest odpowiedzialny za „zapętlanie” nitki górnej z nitką dolną, czyli za powstawanie ściegu . Wyróżniamy chwytacz rotacyjny (szpuleczka wkładana od góry, zazwyczaj pod plastikową płytką osłaniającą) oraz chwytacz wahadłowy (szpuleczka wkładana od przodu lub z boku w metalowy bębenek). Chwytacz kontra chwytacz - obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety. Chwytacz rotacyjny to mechanizm pracujący ciszej, z lepszym dostępem do nitki spodniej dzięki przezroczystej płytce osłaniającej szpulkę, która umożliwia kontrolowanie ilość nitki dolnej. Rozwiązanie to stosowane jest w droższych maszynach mechanicznych oraz w każdej elektronicznej i komputerowej. Chwytacz rotacyjny ma też swoje wady. Jedną z nich jest większa wrażliwość na uszkodzenie plastikowego bębenka np. podczas złamania igły, oraz powolne wycieranie się bębenka w wyniku ruchu obrotowego szpuleczki podczas szycia. Chwytacz wahadłowy najczęściej występuje w maszynach tańszych, niskobudżetowych. Dużą zaletą jest jego większa odporność na zużycie (szpulka umieszczona jest w metalowym bębenku), możliwość przeszycia grubszych warstw materiału (np. złożone dwa kawałki filcu o grubości 4mm każdy). Wadą jest nieco głośniejsza praca mechanizmu, maksymalna szerokość ściegu 5mm, oraz utrudniony dostęp do nitki spodniej i kontrola jej bieżącego zużycia.

Sterowanie funkcjami w maszynie - trzy główna rozwiązania:

Maszyna sterowana mechanicznie. Zazwyczaj posiada chwytacz wahadłowy (wyjątek stanowią najtańsze nawet maszyny firmy Brother). Każda funkcja czy program ściegowy jest zmieniany pokrętłem lub suwakiem. Wybór ściegu wymaga od użytkownika ustawienia parametrów takich jak długość i szerokość szwu. Najprostsze modele takie jak Brother KD144, Brother J17 czy BQ17 posiadają wyłącznie pokrętło do zmiany ściegu, parametry długości i szerokości szycia są niejako „zapisane” w konkretnym programie. Modele nieco droższe takie jak: JUNO E1015, JUKI HZL-29Z, BROTHER BQ25 posiadają już pokrętło od zmiany długości ściegu, a szerokość możemy zmienić tylko przy ściegu Zig-Zag. Nieco wyżej konstrukcyjnie stoją maszyny gdzie jest możliwość dokładnego ustawienia parametrów szycia. Będą to już maszyny takie jak: BROTHER BN27, JANOME 419S, ELNA 240ex, JUKI HZL-353ZW-A, BERNETTE Sew&Go5. Zazwyczaj mamy tutaj również automatyczne odszywanie dziurki, nawlekacz nitki górnej, kilka ściegów ozdobnych. Ciekawostką wśród modeli mechanicznych jest BROTHER RH127. Jako jedna z niewielu maszyn na rynku posiada możliwość ustawienia igły od lewej do prawej strony.

Rozwiązanie obecnie już rzadko spotykane, a pomocne przy wszywaniu suwaków, lamówki, wypustki, itp. Najwyższe modele maszyn mechanicznych miewają też większą szerokość ściegu niż 5 mm i są to JUKI z serii HZL-300 (353, 355, 357), ELNA 3210, JANOME HD1800, HF37 STRONG & TOUGH. Wśród tych wszystkich modeli, niejako na nowo (bo była już w ofercie polskiego importera kilka lat temu) pojawiła się maszyna JANOME 625E. Wszystkie funkcje zmieniamy jak w typowej maszynie mechanicznej – JANOME 525S, mamy takie same możliwości zmiany parametrów szycia, tyle samych ściegów, a dodatkowo wzbogacona jest o dwie funkcje typowe dla maszyn elektronicznych.

Są to pozycjonowanie igły góra/dół oraz płynna regulacja prędkości szycia. W przypadku maszyn sterowanych mechanicznie gdzie sami ustawiamy wszystkie parametry, szczególnie należy zwracać uwagę na ustawienia długości i szerokości szycia, a najlepiej wykonać ruch kołem zamachowym w celu sprawdzenia czy igła w trakcie szycia nie uderzy w stopkę ściegową.

Maszyna sterowana elektronicznie. Ma właściwe większość lub wszystkie udogodnienia wymienione wcześniej, a dodatkowo posiada: pozycjonowanie igły góra/dół oraz lewo prawo, możliwość szycia bez użycia pedału (maszynę uruchamiamy przyciskiem START/STOP), automatyczne ryglowanie na początku i na końcu szycia, większa ilość dziurek niż podstawowa, duży wybór ściegów ozdobnych, płynną regulację prędkości szycia niezależnie od siły nacisku na rozrusznik nożny. Najczęściej występuje w nich chwytacz rotacyjny (wyjątek stanowi TEXI JOY 48), a szerokość ściegu wynosi 7 mm. Użytkownik widzi również wyświetlacz LCD informujący o bieżących parametrach ściegu, informację jaką stopkę zastosować do wybranego ściegu oraz przypomnienie o wysunięciu dźwigienki podczas obszywania automatycznej dziurki. Dużą zaletą jest też dopasowywanie optymalnych parametrów ściegu zaraz po jego wyborze. Każda zmiana programu sprawia, że długość i szerokość ściegu również się zmienia do wartości optymalnych. W pewnym zakresie osoba szyjąca może dokonać korekty ustawień według własnych potrzeb ale tylko na tyle, żeby zalecana stopka nie kolidowała z wkłuciem igły, oraz żeby zachować odpowiednią jakość ściegu. Takie rozwiązanie jest wygodne o tyle, że w jakimś stopniu niweluje możliwość błędnego ustawienia długości lub szerokości szycia, co może mieć miejsce w maszynie mechanicznej.

Maszyna sterowana komputerowo (nie przez komputer ;) ). Ta propozycja charakteryzuje się jeszcze większymi możliwościami jeżeli chodzi zarówno o programy ściegowe jak i ustawienie parametrów podczas pracy. Dodatkowo pojawiają się literki i cyfry. Im wyższa cena tym liczba alfabetów jakie mamy do wyboru może być większa. Ograniczeniem wysokości litery jest szerokość ściegu. Zazwyczaj jest to 7 mm ale wśród dostępnych maszyn w naszej ofercie są też takie gdzie szerokość szycia wynosi 9 mm. Wtedy litera mimo, że jest wyszyta tak samo dzięki dwóm dodatkowym milimetrom jest bardziej czytelna i mniej kanciasta. Dochodzi też przycisk pamięci (M – Memory), który służy do tworzenia sekwencji kilku ściegów w jeden niepowtarzalny wzór, a w przypadku liter, do tworzenia całych słów lub ciągów liczb. Mamy tutaj na tyle dużo rodzajów ściegów, że są one pogrupowane tematycznie (grupa ściegów użytkowych, grupa ściegów dekoracyjnych, dziurki, alfabety, itp.).

Wśród maszyn sterowanych komputerowo mamy też grupę urządzeń profesjonalnych.

Charakteryzują się większymi tempem szycia do 1060 wkł/min i większym polem pracy, nawet do 28 cm (jest to odległość między igielnicą, a ramieniem maszyny). Można też tutaj wykonać lustrzane odbicie w pionie i w poziomie pewnej grupy ściegów, jest przycisk podwójnej igły dzięki czemu po jej zamontowaniu i wybraniu ściegu maszyna będzie ”pilnowała” abyśmy zmieniali szerokość szycia w „bezpiecznym” zakresie. Istnieje również możliwość zapisania do podręcznej pamięci maszyny sekwencji ściegów ozdobnych lub napisu wykorzystując go w dowolnej chwili po wcześniejszym zaimportowaniu go z pamięci. Ciekawym zabiegiem jest możliwość podniesienia stopki nogą podnośnikiem

kolanowym, co wpływa na lepszą kontrolę materiału gdy trzymamy go obiema rękami.

Zazwyczaj jest tutaj też kompletne wyposażenie w najczęściej używane stopki, stolik powiększający pole pracy. Funkcja automatycznego obcinania nitek odbywa się nie tylko przy użyciu przycisku ale np. tak jak ma to miejsce w JUKI serii HZL-F naciskając piętą na rozrusznik nożny lub osobny pedał jak to jest w przypadku JANOME (modele MC8900 QCP i MC9900). Po tej krótkiej (no może nie takiej krótkiej) charakterystyce rodzajów maszyn… łatwiej dokonać wyboru odpowiedniej dla własnych potrzeb. Dla kogoś kto używa maszyny sporadycznie do podstawowych prac takich jak: zszycie rozpruć, skracanie odzieży, proste przeróbki wystarczy spokojnie model do około 600 zł z przyporządkowanymi parametrami ściegów takimi jak: długość i szerokość ściegu zapisanymi w jednym programie, czterostopniowym obszywaniem dziurki, zdejmowanym wolnym ramieniem oraz wahadłowym chwytaczem.

​Dla osób szyjących częściej niż okazyjnie, które od maszyny wymagają nieco więcej niż podstawa ale również umiejących wykorzystać dostępne ściegi i przy okazji potrafiących uszyć coś samodzielnie polecamy maszynę bardziej rozbudowaną. Maszynę, która oprócz podstawowych parametrów opisanych wcześniej będzie posiadała: regulowany docisk stopki, automatycznie obszywaną dziurkę, płynnie zmieniane parametry długości i szerokości ściegu, nawlekacz igły, możliwość szycia podwójną igłą. W zależności od zasobności portfela będziemy mieć wybór między maszyną tańszą - z chwytaczem wahadłowym oraz droższą - z chwytaczem rotacyjnym. Opisane dwa rodzaje maszyn są skierowane do klientów, którzy mają potrzebę posiadania maszyny, jako urządzenia niezbędnego w gospodarstwie domowym. Traktują ją jako narzędzie z którym potrafią sobie poradzić i wykorzystać podstawowe funkcje jakie posiadają. Ale apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc jest też coś dla osób bardziej wymagających, które bawią się szyciem, a przy tym spełniają się tworząc coś z niczego. To co uszyją z dumą noszą same lub ich bliscy, nie stanowi dla nich problemu obsługa samej maszyny jak również znajomość dodatkowych akcesoriów jakie można wykorzystać podczas szycia. Tutaj też wiele zależy od funduszy jakimi dysponujemy ale jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt ile rzeczy możemy uszyć sami to szybko licząc okaże się, że zakup maszyny poza naszymi możliwościami finansowymi szybko się zwróci. Dzięki maszynie mamy szansę tworzyć rzeczy niepowtarzalne i wyjątkowe. Nie tylko ubrania ale również przedmioty codziennego użytku, używane w gospodarstwie domowym. Jest to też szansa obdarowania naszych bliskich prezentem, którego nikt inny nie będzie miał i którego nie kupią w żadnym sklepie. W przypadku takich klientów maszyna z dwóch pierwszych grup będzie raczej rozczarowaniem lub pewnego rodzaju przerywnikiem w dążeniu do maszyny, która ich zadowoli. Taka maszyna musi dawać radość z pracy na niej. Ma być narzędziem do którego chętnie będziemy siadali żeby wszystkie nasze pomysły realizować. Więc którą wybrać w tym przypadku? Najczęściej będzie to już maszyna z grupy elektronicznych lub komputerowych z opcją wykrawania różnych rodzajów dziurek, ściegów ozdobnych oraz grupą ściegów użytkowych. Istnieje też grupa klientów, którzy wykorzystują maszynę już bardziej profesjonalnie, a szycie jest źródłem ich utrzymania. Maszyna stanowi wtedy narzędzie pracy i musi spełniać dodatkowo większe wymagania. Przydaje się więc zautomatyzowana obsługa funkcji takich jak: ryglowanie, podnoszenie stopki, obcinanie nici przyciskiem, większe pole pracy czy dodatkowy stolik. Bogate wyposażenie możliwość wstawienia maszyny w stół (podobny do przemysłowego), większa ogólna trwałość mechanizmów i zaawansowane funkcje czynią z niej uniwersalne narzędzie idealne do wykorzystania w różnych pracach w przeciwieństwie do jednozadaniowych maszyn przemysłowych. Podsumowanie

Maszyna do szycia przyda się każdemu. Może nie wszyscy zdają sobie sprawę z potrzeby jej posiadania ale jest to jedno z ważniejszych urządzeń jakie powinno znaleźć się w domu. Szczególnie osoba uzdolniona artystycznie i manualnie, kreatywna, pomysłowa i twórcza będzie najbardziej zadowolona z efektów jakie osiąga przy użyciu swojej nowej, domowej maszyny do szycia. Wybór nie jest prosty, dlatego zawsze staramy się służyć radą. Masz wątpliwości? Zadzwoń, napisz maila, przyjdź do nas.

Wysłuchamy Twoich potrzeb i znajdziemy coś odpowiadającego ceną, możliwościami oraz

walorami technicznymi. Nasza oferta maszyn do szycia jest na tyle bogata, że i dla Ciebie znajdziemy odpowiedni model.

Zapraszamy - Piotr i Sławek Wójcik Już od siebie dodam, że sklep znajdźcie w Łodzi na ul. Narutowicza 12. Zabierzcie przyjaciółki, mamę siostrę, córkę. Okazuje się, że szycie to fantastyczny sposób na wspólne spędzanie czasu - własnie tam, pod skrzydłami chłopaków i Justyny, która uczy nas meandrów szycia :) http://www.maszyny-do-szycia.com/​

 
 
 

Commentaires


Społeczności
  • Pinterest - Black Circle
  • Facebook - Black Circle
Szukaj po tagach
  • b-facebook
  • B-Pinterest
bottom of page