Sandpaper design czyli małe kompendium papieru ściernego
- Justine
- 5 sie 2015
- 3 minut(y) czytania
Długo zastanawiałam się jak podejść do tematu. Już samo zrobienie zdjęć wydało się a-wykonalne. Z drugiej strony ten wpis jest dla mnie niezłą lekcją. Ciągle uczę się nowych technik, narzędzi, możliwości, a w moich projektach nie mogę wręcz się bez niego obyć. To dobry czas by odświeżyć wiedzę. Ta mała chropowata karteczka ma w sobie wiele magii i potrafi zdziałać naprawdę wielkie rzeczy, bez których moim zdaniem design by nie mógł być takim jaki jest. Proszę Państwa, we własnej osobie, w zależności od nastroju, od delikatnego po mocno szorstki Papier Ścierny.

Tak naprawdę planując ten wpis myślałam, że nie zaskoczę absolutnie nikogo podając definicję papieru ściernego. Jednak „buszując” w sieci, właściwie już standardowo (więc czemu mnie to właściwie dziwi?) znalazłam równie standardowe pytania „ Co to jest? Proszę o szybką odpowiedź”, „A po co?”. Skoro jest jeszcze ktoś, kto nie ma pojęcia do czego nawet na „chłopski rozum” służy papier ścierny – wyjaśniam. Służy do ścierania, a dokładniej szlifowania lub oczyszczania np. z zabrudzeń lub niechcianej powłoki. By nie być jednak podłą, bo nie każdy musi znać się na wszystkim, potraktuję temat poważnie, jako krótkie i bardzo podstawowe kompendium wiedzy. Bazę papieru ściernego stanowią ziarna ścierne. Mocny karton, tkanina bawełniana lub włóknina syntetyczna pokryte są warstwą ścierną o różnej ziarnistości, których nośnikiem są zazwyczaj wszelkiego rodzaju żywice, kleje naturalne czy spoiwa na osnowie kauczuku. Warstwę ścierną tworzą natomiast drobiny materiałów naturalnych bądź sztucznych takich jak diament, korund, kwarc, krzemień, elektrokorund czy węglik boru. Zastosowanie papieru jest różne, dlatego producenci oznaczają napisem lub kolorem jego przeznaczenie. Rozróżniamy papiery do drewna, do metalu, do tworzyw sztucznych, do materiałów mineralnych. Często spotykane są również papiery uniwersalne dla kilku powierzchni jednocześnie. Papiery o dużej wydajności ścierania przeznaczone są do pracy pod dużym obciążeniem. W sklepach można również kupić papier wodoodporny – do szlifowania na mokro, przeznaczony zazwyczaj do współpracy z elektronarzędziami, oznaczony nazwą "Waterproof" lub rzadziej "Wetordry"). W jego przypadku tego papieru stosujemy gradację nieco wyższą niż gdybyśmy mieli szlifować taki sam materiał, ale na sucho. Podczas szlifowania pracę zaczynamy od papieru o niższym oznaczeniu, przechodząc do tego o niższej gradacji i wyższym oznaczeniu. Przed użyciem papieru zawsze lepiej przeprowadzić próbę, na przykład na tym fragmencie materiału, który mało rzuca się w oczy, dzięki temu nie dojdzie do opłakanej w skutkach pomyłki. Jak wybrać odpowiedni papier ścierny Na papierze od spodu nadrukowana jest informacja o jego ziarnistości, czyli gradacji. Im wyższa liczba, tym drobniejsze ziarno. Takie papier nadaje się do bardziej precyzyjnej pracy. Zazwyczaj dostępne są papiery o gradacji od P 24 do P 2500.

Podział papieru do poszczególnych prac: - obróbka drewna - papier o ziarnistości od P 24 do P 400 - powierzchnie lakierowane - papier o ziarnistości od P 40 do P 1200 - lakier o wysokim połysku – papier o ziarnistości P 600-1200 - prace blacharsko-lakiernicze (np. usuwanie rdzy, matowienie farby)- papier o ziarnistości P 80-500 i P 800-1500 - powierzchnie mineralne (tynki, gładzie) - papier o ziarnistości P 20-24 - powierzchnie z tworzyw sztucznych - P 600 – P 1200 Elektronarzędzia a papier ścierny Jeżeli planujecie większe prace, a powierzchnia obrabianego materiału jest duża, polecam wykorzystanie szlifierki. Do stopy (np. w kształcie okręgu czy podobny do trójkąta) podczepia się papier ścierny. Stopy mają przeważnie od spodu tkaninę typu rzep, dlatego potrzebny będzie papier ścierny mający od spodu włókninę lub welur. Kupuje się go w arkuszach o wymiarze takim samym jak wymiar stopy. Gdy stopa ma system odsysania pyłu, wówczas trzeba kupić papier z dziurami w odpowiednich miejscach. Oczywiście w zależności od szlifowanego materiału, dobieramy papier o odpowiednim oznaczeniu, zgodnie z zasadami powyżej.
Efekty mojego szlifowania przedstawię już niedługo na blogu, także pełna zapału uciekam do pracy.
コメント